ראשי » ספרות ילדים ונוער

ספרות ילדים ונוער

ספרות ילדים ונוער – קסם בהתהוות

כילדים וכמתבגרים נפשנו התעצבה במידה רבה על ידי הספרים שקראנו, כאשר יצירות ישראליות הפכו חלק אלמנטרי בזיכרון הישראלי הקולקטיבי שלנו.

סופרים מובילים בתחום

גלילה רון פדר עמית, סמדר שיר, יגאל מוסינזון, לאה גולדברג, מיכל סנונית ותמר בורנשטיין לזר, סופרים מפורסמים ואהובים, מהווים בקושי פירור מן ההשפעה על משוגות ילדינו.

נדמה כי קשה לדמיין ילדות ישראלית לולא קופיקו, ג'ינג'י, גלי, חסמב"ה, ציפור הנפש, פלוטו, דירה להשכיר, מעשה בשלושה אגוזים ומעשיות ודמויות רבות אחרות.

ספרי ילדים ונוער במתכונתם המוצהרת פונים לקהל שאופיו זה אך מתגבש, וככאלה מוטלת עליהם אחריות חינוכית ומשקל מוסרי גדולים ושונים מאשר אלה של ספרות מבוגרים מובחנת.

הם אפוא כלי חינוכי, ויש יאמרו גם הכלי החינוכי החשוב יותר. ספרים רבים בז'אנר זה מציגים בפני הילד והמתבגר שאלות על טיב העולם והאנשים שבו והצעות לדרכי הבנתו, על רקע סיטואציות טריוויאליות או קסומות.

דווקא ספרות הילדים הזכורה לרובנו, ישראלית ועולמית, הצליחה בקרב כל הגילאים בהיותה שופר לרעיונות חוצי מוצא, מין וגיל.

זוהי הספרות שהפכה קאנונית בהותירה חותם על לבבות בני האדם בכל הגילאים, והיא תורגמה לשפת המרקע והתיאטרון.

בין פניניה אפשר למנות כמובן ספרים מומלצים כגון הרפתקאות הקלברי פין (1885), אליס בארץ הפלאות (1865), הקוסם מארץ עוץ (1900), מסע הפלאים של נילס (1906), סוד הגן הנעלם (1911), פיטר פן (1911), פו הדב (1926), הנסיך הקטן (1943), העץ הנדיב (1964) ועוד רבים.

הם נכנסו לליבנו משום שהינם חכמים, שנונים, מעוררי התפעלות, יצירתיים, מוסריים, ומרגשים עד דמעות – של בכי וצחוק גם יחד.

ספרות ילדים ונוער בעידן החדש

כיום, במסגרת נהירת "העידן החדש", נראה כי ספרות הילדים איננה יוצאת דופן, בהיותה במה למעשיות כשפים, מיסטיקה, פנטזיה וחדשנות טכנולוגית, ששובה את נפשותיהם של הילדים.

בעידן הרשת קריאה איננה טריוויאלית עבורם כלל ועיקר – בשל סגנונה המותח הכובש גם את ההורים. ניתן למצוא ספרי ילדים שהינם ספרות מקור לצד ספרות מתורגמת.

סדרת ספרי נרניה החושפת עולם מכושף בהשראת מוטיביים דתיים, היא הצלחה עצומה בקרב הנוער, ויותר ממנה סדרת הארי פוטר שהצליחה להקסים צעירים ובוגרים ברחבי העולם, באופן חסר תקדים, ואף כונתה המהפך שהשיב את תרבות הקריאה לילדים.

ומול הארי פוטר, ניצב ארטמיס פאול, סדרה העוסקת בילד גאון הנחשב כניגודו של הארי פוטר, בהיותו תמהיל בין טוב ורע ולא ייצוג הטוב המסורתי, כי אם להיפך – בן למשפחת פושעים עשירה הגוזל מעולם הפיות.

ברוח הרפתקנות וכישוף יצאו לאור ב-2007 האלכימאי, המגולל את סיפורם של תאומים צעירים המגלים שהם קוסמים ונשאבים להרפתקת מסתורין במוטיב האלכימיה והכישוף.

ליצדם הופיע פלמל, האלכימאי האגדי שהצליח למצוא את אבן החכמים ומתכון לחיי נצח; והתגלית של הוגו קברה, הבנוי כמחווה לעולם הקולנוע והבלשות, שעלילתו תעלומה בתחנת רכבת פריזאית, המסופרת באמצעות איורים מרהיבים.

מתוך מסורת חדשה של כישוף וקסם בשילוב טכנולוגיה, ילדים מוצאים שוב את החדווה שבקריאה, ובמכוון או שלא, מושכים גם את הוריהם לעולמות המרתקים של ספרות הילדים והנוער.